آینده شغلی رشته مدیریت

 

 

شما با تحصیل در رشته ی مدیریت دانش وسیعی درباره ی امور مالی، کسب و کار، اقتصاد و بازاریابی پیدا می کنید. همچنین تحصیل در رشته ی مدیریت مهارت های عملی و تجربه ی کاری را خیلی از کارفرمایان به دنبالشان هستند را در اختیار شما قرار می دهد. فارغ التحصیلان رشته ی مدیریت در بسیاری از بخش های خصوصی و دولتی می توانند کار کنند. ما در این مقاله به آینده شغلی رشته مدیریت در گرایش های مختلف اشاره می کنیم.

کسی که تحصیل خود را در رشته مدیریت به‌پایان رسانده، نباید انتظار داشته باشد که از همان ابتدا به‌عنوان مدیر در یک شرکت یا کارخانه استخدام شود. زیرا فرد قسمتی از مطالب و محتوای کلاس‌های مدیریت را باید از محیط جامعه و مجموعه‌ها به‌صورت تجربی کسب کند. به همین دلیل فردی که در این رشته فارغ‌التحصیل شده، در ابتدای کار باید در دسته‌های پایین‌تر به‌عنوان کارشناس مشغول به‌کار شود و پس ‌از آن با سعی و تلاش در کار خود پیشرفت کند.

کسی که در رشته مدیریت دولتی فارغ‌التحصیل شده باشد، می‌تواند در مؤسسات دولتی و عمومی و خدماتی مشغول به کار گردد. در سازمان‌های اقتصادی و بازرگانی نیاز به فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت بازرگانی و رشته مدیریت صنعتی است.تمامی دانشجویان گرایش مدیریت جهانگردی به دلیل نیاز به نیروی کار متخصص در صنعت جهانگردی کشور نیز، وارد بازار کار می‌شوند و می‌توانند در دفاتر خدمات مسافرتی به عنوان مدیر فنی یا تورگردان و یا در سازمان میراث فرهنگی وگردشگری وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی مشغول به کار گردند. همین‌طورکه شرکت‌های بیمه دولتی که به متخصصان رشته مدیریت احتیاج دارند،شرکت‌های بازرگانی و حمل و نقل که در ارتباط با تجارت بین‌المللی هستند نیز فارغ‌التحصیلان گرایش مدیریت بیمه را جذب می‌کنند.

      مشاور کسب و کار

یکی از بارزترین آینده شغلی رشته مدیریت مشاوره است. شما در این شغل به کسب و کارها کمک می کنید تا عملکرد خود را بهبود بخشند و با حل مشکلات تکامل یایند. شما با استفاده از مهارت های کسب و کار توصیه های عینی و تخصصی تان را در رابطه با راهبرد ، ساختار، عملیات و مدیریت شرکت ارائه می کنید. شما برای درک بهتر شرکت و اهدافش باید تحقیق کنید و داده ها را جمع آوری کنید و سپس مسایل را شناسایی کنید و یافته های خود را ارائه کنید و تغییرات را اعمال نمایید. این شغل خیلی مسئولیت پذیری می طلبد و فشار زیادی بر شما وارد می کند و بر مشاوران مدیریت اغلب کمترین نظارت وجود دارد و از این رو باید انرژی و انگیزه ی بالایی داشته باشید.

با اینکه برای اشتغال به عنوان مشاور کسب و کار نیازی به مدرک فوق لیسانس یا دکترا نیست اما در بازار کار این دو مدرک ارجحیت دارند و به این معنا هستند که می توانید به عنوان مقامات ارشد وارد بازار کار شوید. برای اشتغال در این شغل خیلی رقابت وجود دارد و این بدین معنی است که باید تجربه ی کاری خود را ارتقا دهید و اخبار صنعت را دنبال کنید.

       مدیر تولید

اگر به تولید علاقه دارید و می خواهید این علاقه را با دانشی که در رشته ی مدیریت کسب کرده اید در هم آمیزید این شغل برایتان شغل خوبی است. در این شغل به برنامه ریزی، هماهنگی و مدیریت فنی فرایندهای تولید خواهید پرداخت. اینکه دقیقا چه مسئولیت هایی بر عهده خواهید داشت بسته به اندازه و ماهیت سیستم تولید متغیر است اما در این شغل با منابع انسانی و مادی سر و کار خواهید داشت و زمان و بودجه ی تولید را تعیین خواهید کرد و مسئولیت استانداردهای تولیدی، سلامتی و ایمنی را بر عهده خواهید داشت. اکثر مدیران تولید در صنایع غذایی و شرکت های فراوری محصولات مشغول به کار هستند.

برای اشتغال به عنوان مدیر تولید در این زمینه باید مدرک تحصیلی داشته باشید و دارای مهارت های مدیریت پروژه، مهارت های ارتباطی ، مهارت در کار تیمی ، مهارت های فنی و سازمانی باشید.

       مدیر پروژه

مدیران پروژه، با ساماندهی افراد، منابع و کارها پروژه ها را به موقع و در محدوده ی بودجه تحویل می دهند. همچنین به عنوان هماهنگ کننده ی پروژه ، می توانید در هر بخش یا سازمانی کار کنید: از بخش خدمات درمانی گرفته تا ساختمان سازی و تبلیغات. شغل شما مستلزم این است که اهداف مشتریان را پیدا کنید، عملی بودن پروژه را با تحلیل بودجه ها ، تیم ها و منابع بررسی کنید، با پیمانکاران و تامین کنندگان مذاکره کنید، پیشرفت پروژه را رصد کنید و تغییرات را در صورت لزوم اجرا کنید و به مدیران ارشد و مشتریان گزارش دهید و موفقیت پروژه را با توجه به انتظارات تعیین شده ارزیابی کنید تا از اشتباهات و خطاها درس گرفته شود.

اگر می خواهید به عنوان مدیر پروژه کار کنید، می توانید بعد از فارغ التحصیلی از رشته ی مدیریت به عنوان دستیار مدیر پروژه کار کنید و یا در یک دوره ی کارآموزی دوره ببینید. البته به مهارت های سازمانی و نیز ارتباطی و بین فردی نیاز خواهید داشت و می بایست بتوانید تحت شرایط دشوار تصمیم گیری کنید.

       مدیریت شبکه های اجتماعی

یکی از شغل های مدیریتی جدید مدیریت شبکه های اجتماعی است. اگر شما متخصص شبکه های اجتماعی هستید و می دانید که از محتوای چند رسانه ای چطور برای تبلیغ کسب وکارها استفاده کنید می توانید به عنوان مدیر شبکه های اجتماعی مشغول به کار شوید. در این شغل شما مسئول ایجاد و اجرای راهبردهایی برای بازاریابی شبکه های اجتماعی هستید منجمله وبلاگنویسی، حفظ پلتفرم های شبکه های اجتماعی و ساخت و برون سپاری ویدئوها. همچنین ممکن است در سایر حوزه های بازاریابی و ارتباطات به ویژه در شرکت های کوچک کار کنید. شبکه های اجتماعی با سرعت به پیش می روند و هر روز در حال تغییر هستند و این کار را کمی دشوار یا جذاب می کند.

برای کار در این شغل ابه احتمال زیاد نیاز به مدرک دانشگاهی خواهید داشت (به طور ایده آل در رشته های مدیریت کسب و کار، بازاریابی، رسانه یا روابط عمومی) و باید از جایگاه های پایین کار را شروع کنید تا ارتقا یابید.باید به کارمندان نشان دهید که دانش وسیعی از انواع پلتفرم های شبکه های اجتماعی دارید و خلاقیت و مهارت های ارتباطی بالا داشته و به چشم بینایی برای جزییات داشته باشید.

       مدیر ریسک

یکی از موارد جذاب آینده شغلی رشته مدیریت، مدیریت ریسک است. مدیران ریسک به سازمان ها در رابطه با ریسک های احتمالی که سودآوری، اعتبار، ایمنی، امنیت و حتی وجود آنها را تهدید می کند توصیه هایی را ارائه می کنند. مدیران ریسک پس از شناسایی و ارزیابی تهدیدات، برنامه ها و فرایندهایی را اجرا می کنند که تضمین می کند که مشتریان به هنگام بروز خطا آماده هستند. شما می توانید در یک حوزه ی خاص مثل ریسک سازمان یا مدیریت سازمانی تخصص یابید. این شغل بسیار تحلیلی است و شما باید از اهداف، الزامات حقوقی ، هزینه ها و عوامل زیست محیطی شرکت آگاه باشید. همچنین باید با مشتریان روابط خوب برقرار کنید و گزارش را به شیوه ی مناسبی به مخاطبین مختلف ارائه کنید.

با اینکه داشتن مدرک فوق لیسانس یا دکترا در مدیریت ریسک الزامی نیست اما برای مدیر ریسک شدن برایتان بسیار سودمند است.افزایش فرصت های شغلی و حرفه ای خود می توانید به انستیتوی مدیریت ریسک (RMI) بپیوندید.

 

 

منابع:

ویزا موندیال

فری پیپر فارسی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *