آشنایی با مدیریت DBA

.

.

مدیریت در اکثر دانشگاه های ایران تدریس می شود و شامل گرایش های مختلفی است که هر فرد بسته به علاقه خود یکی از این گرایش ها را برای تحصیل و شاغل شدن در آینده انتخاب می کند. مدیریت DBA نیز یکی از دیگر از گرایش های این رشته می باشد. مخفف مدیریت DBA ، Doctorate of Business Administration می باشد. مدیریت DBA با هدف تربیت مدیرانی با توانایی تحقیق و پژوهش می باشد تا بتوانند از آن برای رفع موانع استفاده کنند. دوره DBA بعد از دوره MBA به مدیران ارائه می شود. در نظر داشته باشید که دکترای مدیریت حرفه ای با مدرک دکترا متفاوت است و با یکدیگر قابل مقایسه نیستند.

دوره مدیریت DBA برای مدیرانی است که به دنبال دستاورد های پژوهشی هستند و قصد دارند برای پیشبرد اهداف سازمان از آن استفاده کنند و مهارت های مدیریتی خود را توسعه دهند.

 

       

    مدیریت DBA و گرایش های آن

مدیریت DBA شامل دو گروه با گرایش و بدون گرایش می باشد. در نوع بی گرایش صرفاً هدف به دست آوردن مهارت های پژوهشی دانشجو می باشد. در این دوره به تقویت مهارت های عمومی مدیران پرداخته می شود و باعث توسعه تئوری مدیریت در سازمان می شود. این رشته باعث می شود مدیران دید آینده پژوهی برای سازمان خود داشته باشند و چشم انداز روشن تری برای سازمان خود ترسیم کنند.

در نوع مدیریت DBA با گرایش، در این دوره دانشجو در زمینه تخصصی تر شرکت می کند و در یک حوزه خاص و مشخص شده به پژوهش می پردازد. بنابراین دانشجو ابتدا باید رایش مد نظر خود را انتخاب کند.

از جمله گرایش های مدیریت DBA: گرایش مدیریت حسابداری، مدیریت عمومی، اقتصاد کسب و کار، بازاریابی، سیاست های سلامت، رفتار سازمانی، استراتژی و گرایش مدیریت فناوری می باشد که دانشجو با توجه به علاقه خود حوزه مورد نظر را انتخاب می کند و در آن مشغول یادگیری می شود.

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *