علم مدیریت

       علم مدیریت چیست؟

مدیریت و علم مدیریت تعاریف گوناگونی دارد. در سیر تحول مدیریت از گذشته تا کنون کوشش های زیادی در جهت پیدا کردن عناصر مشترک در فرآیند تصمیم گیری و اداره سازمان ها مشاهده می شود که اساس علم مدیریت می باشند. از نظر سنتی به معنی به کارگرفتن کلیه امکانات در موقعیت خاص برای رسیدن به هدف های مشخص شده، می باشد.

یک شخص برای به دست آوردن علم مدیریت باید مهارت ها و توانایی های لازم را داشته باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند باید افرادی خلاق با قدرت تصمیم گیری بالا و توان رهبری و داشتن روحیه ی همکاری و اعتماد به نفس و همچنین داشتن قدرت تجزیه و تحلیل و بیان قوی همراه با ارتباط اجتماعی مناسب باشند. اگر فردی که به دنبال به دست آوردن جایگاه مدیریت است اگر این ویژگی ها را داشته باشد می تواند یک مدیر موفق برای هر سازمانی باشد.دانشجویانی که در رشته مدیریت بازرگانی و مدیریت صنعتی تصمیم به تحصیل دارند باید به مسائل تجاری، اقتصادی و بازار علاقه مند باشند.

 

 

 

        علم مدیریت و فارغ التحصیلان رشته مدیریت

 شخصی که در رشته مدیریت فارغ التحصیل شده است و به نوعی به علم مدیریت دست پیدا کرده است نباید انتظار داشته باشد که بلافاصله بعد از تحصیل به عنوان یک مدیر مشغول به کار می شود. برای به دست آوردن علم مدیریت نیاز به کسب تجربه می باشد که هر فردی در جریان کار به این تجربه دست پیدا خواهد کرد. بنابراین ابتدا افرادی که از هر کدام از گرایش های مدیریت فارغ التحصیل می شوند باید در سطوح پایین و ابتدا به عنوان یک کارشناس مشغول به کار شوند. در همه ی سازمان های دولتی و خصوصی موقعیت شغلی برای هر کدام از رشته های مدیریت فراهم می باشد و افراد می توانند با توجه به زمینه ای که در آن تحصیل کرده اند مشغول به کار شوند و برای رسیدن به مقام مدیریت تلاش کنند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *